Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o całkiem nietypowych patentach i równie nietypowych wynalazcach

84 872  
339   40  
Tzw. "patenty" w rozumieniu polskich fachowców służą zwykle oszczędności - pracy i kosztów. Tymczasem te prawdziwe patenty potrafią przynieść miliardy dolarów zysku.

#1.

Jonas Salk, wynalazca szczepionki przeciw wirusowi polio, postanowił nie patentować swojego wynalazku - dla dobra ludzkości. Gdyby się zdecydował, zarobiłby już ponad 7 miliardów dolarów. Widać jednak są sprawy ważne i ważniejsze. Tak samo wielka chwała należy się odkrywcom insuliny - oni także, w trosce o dobro cukrzyków, zrezygnowali z własnych korzyści i patentowania wynalazku.

#2.


WD-40, środek doskonale znany każdemu amatorowi domowych i garażowych napraw, przyniósł swoim twórcom ogromne dochody i praktycznie zmonopolizował świadomość konsumentów w swojej kategorii. Jednak receptura WD-40 wcale nie jest zastrzeżona patentem - a wszystko dlatego, by ją chronić. Prawo patentowe wymagałoby podania konkretnej receptury, którą patent miałby zastrzec - to uniemożliwiłoby wykorzystanie formuły, ale też zachowanie jej w tajemnicy (konkurencja szybko "wynalazłaby" podobne, ale nie naruszające patentu środki). "Umiesz liczyć, licz na siebie".

#3.


Jeden z ciekawszych patentów znajdujących się w archiwach dotyczy wiertnicy o napędzie jądrowym - końcówka "wiertła" rozgrzewana jest tak mocno, że można nią wiercić w skałach, a ogromna temperatura sprawia, że automatycznie powstaje wyłożony szklaną powłoką tunel! Urządzenia tego typu przez długi czas stanowiły domenę science-fiction, aż wreszcie w drugiej połowie XX wieku pomysły postanowiono zrealizować. Na efekty przyjdzie jednak jeszcze poczekać.

#4.


Genialny pomysł, na który nikt nie wpadł wcześniej? Warto go opatentować! Z takiego założenia wyszli przedstawiciele firmy Halliburton, którzy postanowili opatentować... patentowanie. Bez powodzenia. Z kolei inna firma - Innovatio IP Ventures - domagała się odszkodowania za korzystanie z Wi-Fi. Ale nie, na przykład, od producentów routerów, a od właścicieli sklepów, kawiarni, hoteli, żądając "tylko" 2-5 tysięcy dolarów "sprawiedliwego wynagrodzenia" dla twórców standardu.

#5.


Opatentować można praktycznie wszystko - może, jak się okazuje, z wyjątkiem samego patentowania. Niemniej jednak patenty informatyczne to zupełnie inna kategoria (absurdu?). Warto na przykład wiedzieć, że do 2021 roku w mocy utrzymuje się patent firmy Microsoft na otwieranie nowych okienek za pomocą kliknięcia w hiperłącze. Z kolei Amazon opatentował "zakupy na 1 kliknięcie" - za wykorzystanie czego regularnie płaci im między innymi Apple.

#6.


Zabiegi medyczne, w tym chirurgiczne, i związane z nimi technologie też są chronione patentami - i często zarabiają dla swoich twórców pieniądze, o jakich wielu się nawet nie śniło. W tym przypadku miliardów zarobku raczej nie będzie, choć patent robi ogromne wrażenie - Jeffrey Olson z Uniwersytetu Kolorado został właścicielem praw do technologii pozwalającej wszczepić w ludzkie oko światłoczułe urządzenia wielkości nanometrów, umożliwiające widzenie w ciemności.

#7.


Myriad Genetics z USA, odkrywcy genów BRCA1 i BRCA2 odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów piersi, zyskali chwałę i równie szybko ją stracili. Wszystko przez politykę patentową firmy - Myriad Genetics chcieli ustalać ceny wszystkich badań pacjentów pod kątem obecności wymienionych genów (4000 dolarów), a także zabronić wszystkim innym badań nad odpowiedzialnymi za raka genami. Sąd Najwyższy USA zdecydował, że próby patentowania ludzkich genów są bezprawne, a Myriad Genetics szybko stali się jedną z najbardziej znienawidzonych firm w branży.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
3

Oglądany: 84872x | Komentarzy: 40 | Okejek: 339 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało