Szukaj Pokaż menu

Morze zabrało kolejne ofiary - dzieci porwały niewidzialne prądy strugowe. Co o nich warto wiedzieć?

196 395  
1146   88  
Plaża, słońce, lekki, orzeźwiający wiaterek od morza, dialogi jak w polskich filmach, nic się nie dzieje i nikt nie spodziewa się zagrożenia, a właśnie przy takich warunkach nadchodzi niebezpieczeństwo.

Jak bezpański pies sam znalazł sobie nową właścicielkę... z drugiego końca świata

182 040  
1147   56  
Ten (wtedy jeszcze) bezimienny pies mieszkał na ulicach Buenos Aires w Argentynie. Kiedyś na ulicy podeszła do niego kobieta, chwilę się z nim pobawiła, nakarmiła i odeszła. Pies za nią podążył do hotelu i... Tak zaczęła się historia wielkiej miłości i podróży na drugi koniec kuli ziemskiej.

#1.

Dlaczego cały świat zazdrości japońskiemu systemowi edukacji

254 964  
1106   107  
Japończycy są znani z inteligencji, świetnego zdrowia, uprzejmości i niesamowitego systemu edukacji. Czym różni się on od naszego?

#1. Najpierw trzeba się nauczyć manier

Do 10 roku życia japońscy uczniowie nie piszą żadnych egzaminów. Mają tylko krótkie testy z niewielkich części materiału. Pierwsze trzy lata szkoły to praca nad charakterem i manierami. Dzieci uczą się szanować wszystkich ludzi, bycia miłym dla zwierząt i przyrody. Uczą się jak być szczodrym, współczującym i pomocnym. Wzmacnia się w nich poczucie samokontroli i sprawiedliwości.

#2. Rok szkolny zaczyna się 1 kwietnia


Większość szkół na świecie rozpoczyna rok szkolny we wrześniu czy październiku, jednak w Japonii jest to 1 kwietnia - początek roku szkolnego i biznesowego. Jest to bardzo widowiskowe, ponieważ wtedy zakwitają drzewa wiśni. Rok akademicki dzieli się na trymestry: od 1 kwietnia do 30 lipca, od 1 września do 26 grudnia i od 7 stycznia do 25 marca. Mają dwutygodniowe ferie na wiosnę i w zimie.

#3. W większości szkół nie ma sprzątaczek i woźnych


W japońskich szkołach to uczniowie muszą sprzątać sale, stołówki i toalety. Uczniowie podzieleni są na małe grupy i jest rozpisany grafik na cały rok, żeby każdy miał szansę wykonać każde zadanie. Te zasady sprawiają, że uczniowie uczą się pracy w grupie, pomagają sobie wzajemnie i nabierają szacunku do ciężkiej pracy jaką jest mycie i szorowanie podłóg. Jeśli wiedzą, że będą sprzątać toalety, na pewno nie wpadnie im do głowy sikanie po deskach i podłogach.

#4. Żywienie jest darmowe


W Japonii wielką wagę przykłada się do zdrowego żywienia, wszyscy uczniowie jedzą posiłki, które są zbilansowane i odpowiednie do wieku i potrzeb organizmu. Menu jest opracowane przez profesjonalnych kucharzy i dietetyków. Uczniowie jedzą razem z nauczycielem, co służy pogłębieniu więzi z kolegami i dorosłymi.

#5. Warsztaty pozalekcyjne


Uczniowie, którzy chcą się dostać do dobrych szkół, zapisują się na dodatkowe zajęcia w szkołach przygotowawczych lub biorą udział w prywatnych kursach. Zajęcia prowadzone są wieczorami i biorąc pod uwagę to, że uczniowie spędzają w szkole 8 godzin dziennie, to nie ma się co dziwić, że te dodatkowe zajęcia kończą się późno w nocy. Japońscy uczniowie uczą się również w weekendy i wakacje, co skutkuje tym, że prawie nikt nie zostaje w klasie na drugi rok.

#6. Uczą się poezji i kaligrafii


Uczniowie nie uczą się tylko takich przedmiotów jak ich rówieśnicy na całym świecie. Wielkim zainteresowaniem cieszą się lekcje pisania haiku czy też malowania liter pędzelkiem. Te zajęcia uczą dzieci poszanowania dla kultury i tradycji ich kraju.

#7. Prawie wszyscy muszą nosić mundurki


W prawie wszystkich szkołach uczniowie obowiązkowo noszą mundurki - wojskowy styl dla chłopców, marynarski dla dziewczynek. Ma to podkreślić równość wszystkich dzieci i wprowadzić je w odpowiedni nastrój do pracy. Oprócz tego pomaga to w budowaniu poczucia wspólnoty z uczniami danej szkoły.

#8. Frekwencja w szkołach to 99,99%


Każdy z nas kiedyś poszedł na wagary. Jednak w Japonii uczniowie nie uciekają z lekcji ani się nie spóźniają. 91% uczniów mówi, że zawsze pilnie słucha na lekcjach tego, co mówi nauczyciel. Ile państw może się pochwalić takimi statystykami?

#9. Jeden najważniejszy egzamin


Na koniec szkoły średniej japońscy uczniowie piszą najważniejszy w życiu egzamin, który decyduje o ich przyszłości. Uczeń wybiera jeden college, do którego chce się dostać. Uczelnie mają swój pułap punktowy i jeśli kandydat nie zdobędzie wymaganej ilości punktów na tym egzaminie, po prostu nie dostanie się na studia. Rywalizacja jest zacięta, przygotowania do egzaminu nazywane są „egzaminacyjnym piekłem”, a jedynie 76% absolwentów szkół średnich dostaje się na uczelnię.

#10. A na studiach już z górki


Po egzaminacyjnym piekle studenci robią sobie wakacje, a potem zaczynają naukę. Studia uważane są tam za prawdziwy wypoczynek przed pójściem do pracy. Studenci zgodnie przyznają, że to najlepsze lata ich życia.
1106
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak bezpański pies sam znalazł sobie nową właścicielkę... z drugiego końca świata
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu Faktopedia – Pierwszy amerykański żołnierz, który zginął w Wietnamie był wyjątkowym pechowcem
Przejdź do artykułu Morze zabrało kolejne ofiary - dzieci porwały niewidzialne prądy strugowe. Co o nich warto wiedzieć?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą