Szukaj Pokaż menu

Pomóżcie, zaginął piesek!

129 117  
355   22  
Na ulicach jednego z rosyjskich miast pojawiło się ogłoszenie o zagubionym psie. Niby nic nadzwyczajnego, ale nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, żeby patrząc na zdjęcie nie domyślić się, kto mógł sprawić, że piesek zaginął nagle.

Zwykłe przedmioty w niezwykłym powiększeniu II

102 583  
470   22  
Mikroskop potrafi odkryć przed nami całkowicie nowe oblicze zupełnie zwyczajnych rzeczy. Oto sztucznie pokolorowane zdjęcia mikroskopowe przedmiotów, zwierząt i ogólnie rzeczy nas otaczających. Ile z nich rozpoznacie?

Odpowiedzi poznacie po przytrzymaniu kursora nad obrazkiem lub zaznaczając białą przestrzeń pod obrazkiem.

Najaktywniejsze wulkany świata

102 077  
202   17  
Jako jeden z możliwych "końców świata" często wymienia się wybuch superwulkanu i o ile takowe znajdują się na Ziemi, pozostają w uśpieniu. Jednak oprócz nich pełno jest też tych, które często dają upust swojemu wybuchowemu temperamentowi. Co prawda nie wykończą naszej cywilizacji, ale zbliżać się do nich nie radzimy.

#1. Pacaya, Gwatemala

Po raz pierwszy Pacaya (2 552 m n.p.m.) eksplodowała ok. 23 tys. lat temu i co najmniej 23 razy od czasu podboju tych terenów przez Hiszpanów w XVI w. Po około stuletniej przerwie wulkan eksplodował ponownie w 1965 r. i jest aktywny do dziś. Wzrost aktywności spowodował powstanie kilku rzek lawy, spływających po jego zboczu, co oczywiście przełożyło się na zwiększenie... ruchu turystycznego.
 

#2. Stromboli, Włochy


Wyspę Stromboli tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m n.p.m. (podwodna część wznosi się z głębokości ok. 2300 m p.p.m.). Jego wybuchy często mają postać seryjną (co 10-12 min), a ze stożka stale unosi się strużka dymu. Ostatni wybuch o znaczącej sile miał miejsce w 1933. W 2003 roku osunięcie się do morza lawy na ścianie wulkanu spowodowało lokalne tsunami.

#3. Sakurajima, Japonia


Wulkan, którego najwyższy, północny szczyt wznosi się na wysokość 1 117 m n.p.m., powstał około 13 tys. lat temu, tworząc wyspę przy południowym brzegu zalanej wodą kaldery. Odosobnienie znudziło mu się w 1914 r., kiedy to wielka erupcja utworzyła z wysepki półwysep. Od 1955 r. wulkan jest prawie stale czynny. Tysiące niewielkich erupcji każdego roku wyrzuca popioły na kilkanaście kilometrów wokoło.

#4. Kīlauea, Hawaje


Hawajczycy używają nazwy Kīlauea wyłącznie na określenie szczytowego krateru (Halemaʻumaʻu), jednak wulkanolodzy stosują ją na określenie całego wulkanu. Wznosi się on na wysokość 1247 m n.p.m., a jego ostatnia erupcja rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku... i trwa do teraz. Obecnie z krateru Puʻu ʻŌʻō unosi się dym i wypływa lawa, zaś w kraterze Halemaʻumaʻu ma miejsce aktywność i ruchy lawy.

#5. Góra Cleveland, Alaska


W ciągu ostatnich 230 lat Cleveland eksplodował co najmniej 22 razy, z czego 6 razy przez ostatnie 4 lata. Wznosi się na wysokość 1 730 m n.p.m. i przez wyrzuty pyłu wulkanicznego stanowi ciągłe zagrożenie dla samolotów latających nad północnym Pacyfikiem.

#6. Erebus, Antarktyda


W 1841 roku szkocki badacz James Ross odkrył dwa wulkany znajdujące się obok siebie i nazwał je na cześć swoich statków (HMS Erebus i HMS Terror). Jak na ironię Terror jest nieaktywny. Do ostatniej erupcji wznoszącego się na wysokość 3794 m n.p.m. Erebusa doszło w 2012 r. W kraterze wulkanu znajduje się stałe jezioro lawowe, jedno z czterech istniejących na Ziemi.

Mimo że Erebus jest położony daleko od ludzkich osiedli, zdołał zebrać śmiertelne żniwo, choć w sposób zupełnie niespodziewany. W 1979 podczas bardzo złej widoczności o wulkan rozbił się samolot wiozący wycieczkowiczów z Nowej Zelandii. Śmierć poniosło 257 osób znajdujących się na pokładzie.

#7. Volcán de Colima, Meksyk


Colima to kompleks składający się z dwóch szczytów wulkanicznych: wyższy i starszy z nich Nevado de Colima ma wysokość 4330 m n.p.m. i jest nieczynny. Młodszy ze szczytów Volcán de Colima ma wysokość 3860 m n.p.m. i jest obecnie bardzo aktywny. Od 1576 r. eksplodował ponad 40 razy i znany jest z tego, że wyrzuca z siebie duże bomby wulkaniczne na wysokość dochodzącą do kilku kilometrów.

#8. Mount Yasur, Vanuatu


Wznosi się na wysokość 361 m n.p.m., w wyniku czego nazywany jest najprzystępniejszym aktywnym wulkanem na świecie.  Jest aktywny od wiekόw, wybucha często kilka razy w ciągu godziny, jego erupcje są zazwyczaj bezpieczne do bliskiej obserwacji.

Od stycznia 2010 roku aktywność Mount Yasur wzrasta, wulkan wyrzuca z krateru bomby wulkaniczne opadające na szlaki turystyczne, stanowiąc zagrożenie dla ludzi.

#9. Merapi, Indonezja


"Góra Ognia" (2911 m n.p.m.) z pewnością zasługuje na swoją nazwę, zważywszy na fakt, że przez ok. 300 dni w roku widać ulatujący z niej dym. Szacuje się, że ten jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji wyemitował największą ilość materiału piroklastycznego ze wszystkich wulkanów na świecie.

Od 1548 r. zanotowano około 60 większych erupcji, mniejsze następują co 2-3 lata. Częste lawiny piroklastyczne pociągają za sobą dziesiątki ofiar śmiertelnych (na przykład w 1979 r. i w listopadzie 1994 r.). Gorące gazy z wielkiej erupcji 22 listopada 1994 r. zabiły 27 ludzi.

#10. Erta Ale, Etiopia


Najbardziej aktywny wulkan w Etiopii i jeden z najbardziej wyjątkowych na świecie - posiada nie jedno, a dwa jeziora lawy. Wznosi się na wysokość 613 m n.p.m., a jego nazwę tłumaczy się jako "dymiąca góra". Erupcja z września 2005 zabiła 250 sztuk bydła i zmusiła pobliskich mieszkańców do ewakuacji. Niecałe dwa lata później spływ lawy wymusił kolejną ewakuację, dwie osoby uznano za zaginione.

Jak to dobrze, że w Polsce nie musimy się martwić o takie rzeczy.
202
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zwykłe przedmioty w niezwykłym powiększeniu II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Miejsca, których nigdy nie odwiedzisz
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Demotywatory XLVIII
Przejdź do artykułu Wielkie szczęście młodej Chinki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą