Szukaj Pokaż menu

Podłość ludzka nie zna granic...

290 450  
2793   62  
Na co może liczyć zrozpaczony właściciel poszukujący zaginionego pupilka? Na pomoc? Miejmy nadzieję, że w większości przypadków tak...

Kliknij i zobacz więcej!

Widzieliśmy już dopiski "Był smaczny" itp., ale ta doklejona kartka bez wątpienia to przebija:

Nie ładuj telefonu w samochodzie!

171 934  
708   36  
Co się może stać po podłączeniu do gniazdka zapalniczki ładowarki do komórki? Zazwyczaj naładuje się nam bateria w telefonie...

Kliknij i zobacz więcej!

No chyba że mamy pecha albo kupiliśmy podejrzanie tanią ładowarkę, to wtedy może nas zaskoczyć taki widok:

7 sposobów na pobudkę dawniej

178 059  
1319   36  
W dzisiejszych czasach, kiedy musimy wstać wcześnie rano, nastawiamy zwyczajnie budzik. Jednak w jaki sposób ludzie radzili sobie z tym problemem dawniej?

#1. Kontrola pęcherza



Aby wcześnie wstać, wcale nie potrzeba zaawansowanej techniki. Dawniej do tego celu używano własnego organizmu. Potraktowany przed snem dużą ilością wody, dawał o sobie znać porannym parciem na pęcherz. Dziś z tej metody korzysta nadal większość ludzi, chociaż zazwyczaj jest to nieświadome ;)

#2. Zegar wodny



Skoro jesteśmy już przy wodzie, wspomnijmy o zegarach wodnych, które były wykorzystywane już od 3,5 tys. lat. Nie były zegarami dosłownie – działały jak znana wszystkim klepsydra. Twórcą pierwszego zegara, działającego dzięki równemu przepływowi wody, był Ktesibios z Aleksandrii. Kiedy woda osiągnęła pożądany poziom, uruchamiany zostawał alarm. Ten łebski facet, nazywany często „ojcem pneumatyki”, budował także zegary, uruchamiające różne automaty, budowane w celach rozrywkowych.


#3. Pobudka religijna



W wielu społecznościach religijnych istnieje zwyczaj oznajmiania nabożeństw dźwiękiem dzwonów. W islamie imamowie nawołują do modlitw z minaretów, a w chrześcijaństwie biją kościelne dzwony. Z racji tego, że nabożeństwa są o różnych porach, także rano, służą niejednokrotnie jako oznajmienie nadejścia nowego dnia i wyznaczają czas pobudki.


#4. Budzik z kołeczkiem



W 1555 roku Syryjczyk Taqi al-Din Muhammad ibn Ma’ruf (swoją drogą, ile czasu tracił na złożenie podpisu?) wynalazł kilka różnych mechanicznych budzików, włączając w to możliwy do ustawienia na żądaną godzinę. Wystarczyło w odpowiednie miejsce włożyć specjalny drewniany kołek i mechanizm po dojściu do niego uruchamiał alarm.


#5. Pobudka na zamówienie 



W czasach Rewolucji Przemysłowej w Wielkiej Brytanii popularne było zamawianie budzenia. Posłańcy chodzili rankiem z długim kijem i pukali w okna. Płacąc kilka pensów tygodniowo można było mieć pewność, że pukający nie odejdzie, dopóki nie da się mu jakiegoś znaku o tym, że się już obudziło. Większe zakłady zatrudniały własnych posłańców, aby być pewnym, że ich pracownicy nie spóźnią się do pracy.


#6. Gwizdek zakładowy



Czas to pieniądz, jak przyjęło się mówić. Wraz z Rewolucją Przemysłową, pogoń za mamoną wymusiła na wielu ludziach zamieszkanie tuż przy fabrykach. Dzięki temu łatwiej było zarządzać pracownikami, a rolę kogutów i promieni słońca przejęły zakładowe gwizdki. 


#7. Zegar Leviego Hutchensa



W 1787 roku niejaki Levi Hutchens opracował budzik mechaniczny. Wspomnieć o nim jednak warto zwłaszcza przez jeden drobny szczegół – można go było nastawić tylko na godzinę czwartą! Czas zresztą nieprzypadkowy, bo o 4 Levi budził się do pracy. Dopiero w 1876 roku Seth E. Thomas opracował mechaniczny budzik, który można było ustawić na dowolny czas.


Najlepszy jest chyba i tak nasz wewnętrzny zegar, który budzi nas często parę minut przed tym mechanicznym


1319
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nie ładuj telefonu w samochodzie!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Wielka księga zabaw traumatycznych CXCIV
Przejdź do artykułu 15 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o biustach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą